Kategoria

Oświetlenie


lut 26 2016 Na co zwrócić uwagę przy montażu lamp...
Komentarze: 0

Lampa ogrodowa ledowaOświetlenie dookoła domu przestało ograniczać się do pojedynczej lampy w okolicy drzwi wejściowych. Wszechobecna iluminacja dotknęła także ogródki i ogrody, upiększając je i wydłużając czas przebywania na świeżym powietrzu. O czym należy pamiętać montując lampy ogrodowe?

O ile nie zamierzamy korzystać z lamp solarnych (te, choć stosunkowo tanie, urokliwe i łatwe w montażu, nie sprawdzą się jako jedyne oświetlenie ogrodu w klimacie środkowej Europy), konieczne będzie poprowadzenie dodatkowej instalacji elektrycznej. Ta zaś, w zależności od ilości podłączanych punktów świetlnych może zamykać się w jednym obwodzie lub stanowić kilka niezależnych. To ostatnie jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym, jeśli powierzchnia ogrodu jest duża, a lampy ogrodowe montowane są w jego różnych częściach i nie ma potrzeby używania wszystkich jednocześnie.

W ogrodach montuje się także specjalne lampy o niskim napięciu (24 V), ale do ich użytkowania niezbędny jest montaż odpowiednio zabezpieczonego transformatora. Ze względów bezpieczeństwa, cała instalacja elektryczna w ogrodzie powinna znajdować się kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią, a oprawki do lamp muszą posiadać specjalne współczynniki bezpieczeństwa (IP).

Te ostatnie zależeć będą od miejsca montażu lampy, przyjmuje się jednak, że minimum, jakie muszą spełniać to IP-54, czyli ochrona przed kurzem oraz przed wodą bryzgającą z różnych kierunków.

gru 15 2015 Wybieramy lampy do salonu
Komentarze: 0

Sypialnia to miejsce szczególne. Spędzamy w niej dużą część naszego życia. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by była ona urządzona gustownie, a także sprawiała wrażenie ciepłej i przytulnej. Na wyposażenie tego intymnego wnętrza składa się także oświetlenie. Jakie źródła światła możemy wybrać do naszej sypialni?

 

Żyrandole i plafony sufitowe

 

Górne światło jest bardzo korzystne jeśli chcemy oświetlić jednolicie całą przestrzeń. Znajdziemy obecnie na rynku mnóstwo wzorów lamp sufitowych, które pasować będą do wnętrz o rozmaitym stylu wystroju. Jest to jednak powoli tracąca na popularności metoda oświetlenia sypialni.

 

Kinkiety

 

Dużo korzystniej w tej roli wypadają kinkiety. Dają one mniej rozproszone światło, trochę kierunkowe, jednak w sypialni sprawdzają się idealnie. Jeśli rezygnujemy z górnego oświetlenia, warto zamontować kilka kinkietów na więcej niż jednej ścianie budynku. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu uzyskamy dobrze oświetloną całą przestrzeń sypialni.

 

Lampy stojące i lampki nocne

 

Niezbędne będą także lampki nocne. Jeśli wystrój pomieszczenia na to pozwala, można zastosować w tym celu stojącą lampę. Lepiej jednak sprawdzają się te, które postawić możemy na nocnym stoliku. Korzyści takiego oświetlenia docenią nie tylko miłośnicy wieczornego czytania czy rozwiązywania krzyżówek.

gru 14 2015 Oświetlenie sufitowe teraz i kiedyś
Komentarze: 0

Można powiedzieć, że lampy sufitowe robią ogromną karierę - niegdyś przemysłowe, skromne montowane jedynie w garażach, piwnicach, gdzie pokrywał je kurz, teraz oświetlają salony.

 

Współczesne lampy sufitowe to dzieła sztuki, tworzone przez specjalistów od oświetlenia, artystów.

Nowoczesne projekty cechuje wyjątkowa estetyka, ergonomia i trwałość. Wyróżnia je nie tylko niespotykany design, ale jakość wykonania, dobór materiałów.

 

Niemałe znaczenie ma także oszczędność energii i dbałość o środowisko naturalne. W nowoczesnych projektach lamp sufitowych wykorzystuje się najnowsze zdobycze technologii, tak aby uzyskać maksymalny efekt funkcjonalny i wizualny, czyli oszczędne światło w pięknej oprawie.

 

Na przestrzeni lat nastąpił znaczący rozwój techniki świetlnej. Oświetlenie jest bardziej oszczędne, a stare wypiera nowe.

 

Rodzaje oświetlenia a energooszczędność:

- żarówki (próżniowe i halogenowe)

 

Światło w nich powstaje w wyniku żarzenia się wolframowego drucika.

Świeciły tryumfy przez lata, teraz odchodzą do lamusa. Zarówno tradycyjne żarówki, jak i halogeny są już wycofywane  obiegu, jako mało ekonomiczne;

 

- świetlówki

 

Wykorzystują zjawisko fluorescencji. Światło powstaje na skutek wyładowań elektrycznych w oparach rtęci lub gazów takich jak: neon, jod, argon.

Świetlówki są powszechnie wykorzystywane, ich zakup jest inwestycją, która na pewno się zwróci;

 

- diody Led (lampy lampy elektroluminescencyjne).

 

Światło powstaje na skutek ruchu elektronów, znajdujących się w diodzie Led.

Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj oświetlenia - technologia przyszłości, która pozwala na uzyskanie energooszczędnego i zdrowego światła.

gru 13 2015 Klimatyczne oświetlenie łazienkowe
Komentarze: 0

Wybierając oświetlenie łazienkowe, staramy się, aby było przede wszystkim praktyczne. Czasem zapominamy jednak o jego walorach estetycznych. Przecież jednak istnieje coś takiego jak światło stricte dekoracyjne. Jak to działa w łazienkach?

 

Niby światło, a jednak...

 

Oświetlenie dekoracyjne nie musi oświetlać wnętrza w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego zadaniem jest przełamywanie ciemności i tworzenie klimatu. Dlatego właśnie tak często światło ozdobne jest mało intensywne, szczególnie to łazienkowe.

 

oświetlenie łazienkowe

 

Drobne, słodkie światełka

 

Prawdziwą furorę w łazienkach robią mikroskopijne światełka takie jak diody LED w fugach czy światłowody zatopione w suficie czy na ścianie. Dobrze rozplanowane potrafią sprawiać niesamowite wrażenia estetyczne - szczególnie podczas kąpieli w wannie rodem ze SPA.

 

Podświetlenia, podkreślenia

 

W elementach oświetlenia łazienkowego stosowanych do celów dekoracyjnych dużą rolę odgrywają te światła, które mają za zadanie podkreślenie elementów estetycznych lub aranżacyjnych. Świetnie sprawdzają się kolorowe podświetlenia szklanych półek, a także taśmy LED podkreślające obudowy wanien, wnęki i strukturalne ściany.

 

Pomysłów na dekorację łazienki światłem jest wiele. Warto więc  inspirować się nimi tak, aby stworzyć w łazience niepowtarzalny klimat. Dobrze by było gdyby w każdym wnętrzu oświetlenie łazienkowe było nie tylko praktycznym, ale też pięknym elementem wystroju.